Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení práce přesčas

Práce přesčas

jsem vedoucí lékař ve státní lázeňské léčebně.Zaměstnavatel mi odmítá proplatit přesčasové hodiny s tím,že jako vedoucí pracovník mám prvních 150 přesčasových hodin v roce zdarma.V Zákoníku práce jsem toto ustanovení nenašel,v koilektivní smlouvě rovněž ne.Mám nárok na proplacení přesčasových hodin ? Děkuji za odpověď. Dr.Kadlčík

Vážený Dr. Kadlčíku,

máte pravdu, zákoník práce uvádí, že za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Doporučuji si pozorně prostudovat pracovní smlouvu, která může obsahovat ustanovení o sjednání mzdy s ohledem na práci přesčas. Pokud tedy vaše pracovní smlouva uvádí, že mzda již zahrnuje odměnu za práci přesčas, pak po vás zaměstnavatel může požadovat, abyste pracoval přesčas bez nároku na jakoukoliv odměnu.