Pracovněprávní nároky: Nárok na proplacení služebních hovorů

Ostatní

Dobrý den má zaměstnavatel povinnost mi dát služební telefon pokud je pro výkon své práce potřebuji? Za jakých podmínek mám nárok na úhradu nákladů na svuj telefon pokud mi jej zaměstnavatel nepřidělí. Děkuji za odpověd Jursa

Dobrý den,

v případě výkonu závislé práce v základně pracovněprávním vztahu, (tedy v případě pracovního poměru či některé z dohod uzavíraných mimo pracovní poměr – DPP, či DPČ), je zákonem výslovně stanoveno, že se vykonává na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, který též zajišťuje podmínky pro výkon řádné práce zaměstnance. Co se týče poskytnutí služebního telefonu, automatický nárok na něj zaměstnanci nevzniká, ovšem pokud jej nezbytně potřebuje pro řádné plnění svých pracovních úkolů, a zaměstnavatel Vám jej přesto neposkytne, nemůže to jít k tíži zaměstnance, naopak by to bylo na újmu zaměstnavateli. Obecně tedy vzato, pokud máte v obsahu své pracovní činnosti nebytnou potřebu mobilní telefon pro výkon této činnosti využívat, zaměstnavatel by Vám měl z této podstaty telefon poskytnout a s ním i uhradit související náklady. V každém případě není možné, aby si zaměstnanec platil náhrady za vyřizování hovorů souvisejících s pracovní činností ze svého.

S pozdravem,