Pracovněprávní nároky: Nárok na propustku z práce na celý den

Pracovní neschopnost

Dobry den, dotaz byla jsem na vysetreni v Praze, ktere jsem si sama zaridila, vysetreni srdce. Pracuji v UL, propustka potvrzena lekarkou z Prahy.Mam prosim narok na uplatneni propustky na celych 8.5h me prac.doby? Dekuji

Dobrý den,

dle zákoníku práce a nařízení vlády je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci mzdu nebo plat v případech, kdy ošetření nebo vyšetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.

Pokud tedy prokážete, že toto vyšetření srdce nebylo možno provést v některém z bližších lék. zařízeních, máte právo na proplacení mzdy/platu za celou dobu nepřítomnosti. Bylo-li však vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno a náhrada mzdy/platu na nezbytně nutnou dobu.