Pracovněprávní nároky: Nárok na více dní volna

Dovolená

Dobrý den. V práci chodíme na dvanácti hodinové směnny (dva dny ranní 6:00 do 18:00 a dva dny noční 18:00 do 6:00) po čtyřech dnech máme dva dny volno. Je to tak správně? Nebo máme nárok na čtyři dny volna? Děkuji.

Vážený

Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Odpočinek může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku, a to např. v nepřetržitých provozech. Dále je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

S pozdravem, Vaše nároky