Pracovněprávní nároky: Nárok na vyplacení prémií

Bonus

Dobry den, mam dotaz, mam pracovni smlouvu na HPP na dobu neurcitou, ve firme pracuji od 1.7.2017, v pracovni smlouve mam fixni castku hrubeho platu, ktera mi normalne chodi k vyplate na ucet ale take jasne formulovano: Za radne vykonanou praci ziskava zamestnanec za rok 2017 premii 50% mesicniho vydelku, dalsi roky 100% mesicniho vydelku. Dale bych chtel rict ze se ani jednou nestalo ze bych napr neprisel do prace, pracuji na 100%, nedostal jsem zadny vytykaci dopis. Poradte prosim co delat v situaci ze zamestnavatel rekne: Letos neplnime plany co jsme stanovili a nedam vam premie! Predpokladam spravne ze mi je dat musi podle moji smlouvy ale kolegum co to nemaji ve smlouve formulovano jako ja nemusi? Predem diky za odpoved!

Vážený pane,

v případě nenárokové složky mzdy je vždy třeba posoudit, zda bylo plněno tak, jak bylo dohodnuto ve smlouvě, tzn. zda byly splněny podmínky pro získání bonusu. Obecná formulace řádně vykonané práce by bylo třeba posoudit dle ustanovení vaší pracovní smlouvy. Pokud jste si však jistý, že jste splnil veškeré požadavky, které smlouva pro vyplacení bonusu požaduje, je třeba za požadavkem stát a zaměstnavatele o nutnosti vyplacení bonusu urgovat. Pokud by tento nechtěl plnit, je třeba se nároku domáhat soudní cestou, případně nahlásit zaměstnavatele na inspektorát práce.

V případě, že Vaši kolegové tuto formuli nemají ve smlouvě a tato formule není ani součástí interního předpisu (např. kolektivní smlouva), nemají na bonus nárok.