Pojištění automobilu: Nárok na vyplacení totální škody

Totální škoda

Dobrý den, dne 13.1.2017 jsem Nela dopravní nehodu, dostala jsem smyk. S mým vozem Toyota Corolla (rok vyroby 2004, pocet najetych km 100tis. benzin 1.6) jsem narazila přední části do plotu. Auto je havarijne pojištěné u CSOB, na částku 50tis.5tis spoluúčast. Pojišťovna škodu označila jako totální, v aukci kdosi nabídl 20tis., pojišťovna mi vyplatí 25tis. Auto prodávat nechci, chci hi nechat opravit. Je možné nesouhlasit s totální škodou a chtít po pojistovne vyplatit částku na opravu? 25 tis. Je na opravu malo, ale za 35 ti. Už by se dalo opravit. Hlavně za to co mi pojišťovna vyplatí a to co by mi dal případný kupec vraku auto ve stejném stavu nekoupim. Je možné s tím ještě něco dělat?Nebo prostě pojišťovna radši vůz prohlásí za totální skodu, protože to je pro ne nejvýhodnější a pojištěny nemá šanci s tím něco dělat? Dekuji za odpoved Monika Boumova

Dobrý den,

totální škoda je standardně pojišťovnou stanovena v případech, kdy by dle vyčíslení pojišťovny částka vydaná na jeho opravu přesáhla hodnotu automobilu před havárií. Vždy je však nutné nahlédnout do pojistných podmínek konkrétní pojišťovny, neboť velká většina pojišťoven má tento pojem definován samostatně a vždy je pro pojišťovnu závazná právě definice uvedená v daných pojistných podmínkách.

Jestliže nesouhlasíte s vyčíslením hodnoty automobilu před havárií a jste přesvědčena, že stanovení totální škody bylo ze strany pojišťovny neadekvátní, vyjádřete pojišťovně s jejich rozhodnutím nesouhlas. Dále Vám doporučujeme vyhledat soudního znalce, který Vám výši hodnoty automobilu před havárií nestranně a nezávisle posoudí. V případě, že bude výše hodnoty vyšší než hodnota stanovená pojišťovnou, trvejte na opravě vozu a náhradě škody dle § 2924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to ve výši ceny znaleckého posudku, neboť se jednalo o škodu, která Vám vznikla z provozní činnosti pojišťovny, která nesprávně posoudila Váš nárok, když jste se domáhala svých práv.

Doporučujeme Vám ještě nahlédnout do pojistných podmínek a do Vaší smlouvy, zda nenaleznete ustanovení, že je pojišťovna oprávněna v případě, že případ vyhodnotí jako totální škodu, Váš vůz předat do aukce a odprodat i bez Vašeho souhlasu. V takovém případě byste následně mohla vymáhat pouze doplatek do skutečné, znalcem určené výše ceny vozidla, nicméně k prodeji vozu v aukci by pojišťovna byla oprávněna. Jestliže takové ustanovení nikde zakotveno není, musí si pojišťovna k prodeji Vašeho vozu v rámci snížení nákladů opatřit Váš souhlas. Zároveň by Vám měla garantovat, že Vám kupující kupní cenu skutečně uhradí.