Stát: Nárok na vyplacení úroků za špatné rozhodnutí soudu

Soud

Podal jsem jako pozůstalý žalobu na jednu nemocnici kvůli úmrtí pacienta, na počátku soud vydal platební rozkaz, nemocnice se odvolala, soud běží již třetím rokem a za tu dobu bylo pouze 5 minutové jednaní. Nicméně problém je také se soudem ačkoliv při podání žaloby za nemajetkovou ujmu na zdraví jsou lidé ze zákona osvobozeni od soudního poplatku, soud se spletl a nařídil mi zaplatit téměř 50 tisíc soudní poplatek jinak že soudní žaloba bude skončena, možná to soud zkoušel jestli to se žalobou myslím vážně ,myslel že takovou sumu nezaplatím a vzdám to nebo požádám o odpuštění soudního poplatku. Jenže já to ihned zaplatil a tak asi soud šokoval... Za dalšího půl roku bez jediný omluvy a jednání soud najednou sám od sebe napsal že mi vrací soudní poplatek jelikož jsem dle zákona od soudního poplatku osvobozen. Soud chyboval přes rok měl mých 50 t. a teď mi je jen tak vrátil. Zajímalo by mě teoreticky měl bych po skončení sporu úspěch žalovat soud (stát) za průtahy a hlavně špatné rozhodnutí a chtít úroky , rok jsem 50 tisíc vlastně věnoval soudu mohl jsem je investovat se ziskem investovat přeci jinam.

Dobrý den,

jelikož nepíšete, kdy jste podal žalobu, budu vycházet z toho, že tak bylo učiněno po 1. 9. 2011 – tedy po účinnosti novely zákona o soudních poplatcích. Soud je povinen vrátit již zaplacený poplatek ve lhůtě 30 dnů od právní moci rozhodnutí, kterým o vrácení rozhodl. Pokud poplatníkovi vrátí finance až po uplynutí této lhůty, vzniká mu nárok na úroky dle daňového řádu. O úroku se rozhoduje pouze na základě žádosti poplatníka.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Stát