Pracovněprávní nároky: Nárok při výpovědi pro nadybytečnost

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den dostala jsem výpověď pro nadbytečnost a zaměstnavatel mi chce ve smlouvě uvést nadbytečnost s dohodou s tím že mi dá 5platů. Výpověď budu podepisovat 30.7 a do práce bych měla přestat chodit 1.8 znamená to že dostanu 3 platy plus ty dva co bych měla ještě do práce chodit jako výpovědní lhůta 2 měsíce. Nebo mám nárok na 5 platu a 2 platy. A co pro mě znamená výpověď pro nadbytečnost z dohodou až se budu hlásit na prac. úřadě. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

předně je nutné rozlišit, zda se jedná o výpověď pro nadbytečnost, anebo dohodu o ukončení pracovního poměru (která může být uzavřena i z důvodu nadbytečnosti). Pokud by šlo o výpověď pro nadbytečnost, měla byste nárok na mzdu po dobu výpovědní doby a po skončení pracovního poměru na odstupné, jehož výše záleží na době trvání pracovního poměru. Pokud by šlo o skončení pracovního poměru dohodou, tak by neběžela výpovědní a den skončení pracovního poměru by byl určen dle dohody. Nárok na odstupné by zde ze zákona také byl, ovšem bylo by složitější prokázat, že pracovní poměr skutečně skončil ro nadbytečnost. Při skončení pracovního poměru dohodou obecně také náleží podpora v nezaměstnanosti pouze v základní výší 45 %, zde by se také musel skutečný důvod skončení pracovního poměru prokazovat. Výše odstupného nad rámec zákonného nároku potom náleží čistě na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem.

S pozdravem, Vašenároky.cz