Pracovněprávní nároky: Nárok u zaměstnavatele na stravenky

Nárok na stravenky

Dobrý den, měla bych dotaz, přítel odpracoval v červenci 9 pracovních dní z toho 2 dny byly svátky a 2 týdny měl dovolenou. Má nárok u zaměstnavatele na stravenky. Ten mu sdělil, že ne, neboť odpracoval méně než 10 dní. Děkuji H.

Dobrý den, Váš dotaz byl již více méně zodpovězen v odpovědi Nárok na stravenky.

Stravenka je tzv. benefit, tedy dobrovolné plnění ze strany zaměstnavatele, a tedy narozdíl od mzdy či náhrady mzdy na ni není právní nárok a zaměstnavatel si může sám určit pravidla jejich vydávání. Pokud tedy zaměstnavatel někde výslovně neuvádí, že bude stravenky vyplácet vždy bez ohledu na odpracované dny, bohužel bude muset přítel rozhodnutí zaměstnavatele respektovat.