Pracovněprávní nároky: Nárokování souvislostí mezi pracovními úrazy

Pracovní úraz

Dobrý den, 22 let pracuji u jedné firmy jako řidič kamionu.V roce 2004 se mě stal pracovní úraz s následnou operací(výřez ploténky L5,S1)uznán zaměstnavatelem.V roce 2017 se mě stalo totéž,ale zaměstnavatel úraz neuznal....nejdříve se tvářil že ano,ale šel jsem k doktorovi až po týdnu, když už se bolest nedala snést,bohužel jsem neměl ani žádného svědka a to že jsem to řekl kolegům v práci po návratu z jízdy,mě asi bohužel nikdo nedosvědčí. Bylj sem 11 měsíců doma,první 3 měsíce upoután na lůžko,po návratu do práce jsem musel jít na lékařskou prohlídku....kde je psáno-schopen s podmínkou-nenachladnout,nezvedat těžká břemena,omezení práce v předklonu.Načež mě zaměstnavatel oznámil,že už se mnou jako s řidičem nepočítá.Nabídl mě jinou práci,nebo odchod dohodou + 4 platy.Stále docházím na rehabilitace a v červnu mám jít na další kontrolu ke svému neurolo.lékaři.Který ve správě píše,že je to recidíva.Mohu se zeptat,když mě prac.úraz z roku 2017 nebyl uznán,mohu něco nárokovat,pokud se potvrdí příčná souvislost mezi pracovním úrazem z r.2004?Jsem ve špatné situaci,dlouhodobá neschopnost a ted ještě nabídka jiné práce či ukončení dohodou.Mohu vás poprosit o radu popřípadě spolupraci.Děkuji mnohokrát Vida

Dobrý den,

v uvedeném případě záleží na mnoha okolnostech, zejména při jaké činnosti došlo ke zhoršení zdravotního stavu, a i samozřejmě na tom, do jaké míry lze spatřovat příčinnou souvislost mezi tehdejším pracovním úrazem a pracovním úrazem nynějším. Pokud se domníváte, že je nutno poslední úraz hodnotit jako pracovní, můžete se tohoto uznání pracovního úrazu domáhat u soudu. S ohledem ale na Vaše tvrzení, že Vám pracovní úraz nemá kdo prokázat a šel jste k lékaři až po týdnu, Vám toto řešení nemůžeme doporučit. Co se týče souvislosti s dřívějším pracovním úrazem, v úvahu by mohlo připadat opětovné posouzení ztížení společenského uplatnění, zde však záleží na tom, kdy se měl Váš zdravotní stav ustálit s ohledem na případné promlčení nároku, případně rovněž náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Bohužel však máme k dispozici minimum informací, a proto Vám bohužel nejsme schopni konkrétněji odpovědět.