Pracovněprávní nároky: Nároky při uznané nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den chtel jsem zeptat po uraze ruky ktery mi byl odskodnen a 180 dnech dpn na mi chce obvodni a zaroven zavodni lekař ukoncit neschopnost a napsat posudek že nejsem schopen dosavadni úprace ze zdravotnich duvodu jake naležitosti nebo formulaci musi mit zdravotni posudek na mou osobu avypoved ze strany zamestnavatele abych mel narok na 12 m,esicni odstupne dle ust. § 52 písm. d) zákoníku práce a nikoliv ust. § 52 písm. e) zákoníku práce ,samoždřejme nejdřive požadam zamestnavatele o přeřazeni na jinou vhodnou praci ale pokud tomu nevyhoví ,nerad bych přisel o odstupne v zakoniku je to formulovane přišerne. Dekuji Jelinek

Dobrý den,

pokud Vám bude lékařským posudkem uznán pracovní úraz či nemoc z povolání, musí Vás zaměstnavatel do 15 dnů převést na jinou pracovní pozici, kterou jste způsobilý vykonávat. Pokud tak neučiní, může Vám dát výpověď dle § 52 písm. d) zákoníku práce, přičemž Vám náleží odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. Toto odstupné Vám náleží také při dohodě o ukončení pracovního poměru ze stejných důvodů, jako jsou výše popsané. Dále pokud Vás zaměstnavatel odmítne přemístit na jinou pracovní pozici, kterou jste schopen vykonávat, máte také možnost okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 56 odst. 1 písm. a) ZP. V tomto případě Vám vzniká nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, nikoliv na odstupné. Pokud byste měl s vymáháním svých nároků potíže, obraťte se na naši společnost pomocí webového formuláře.