Pracovněprávní nároky: Nároky zaměstnanců při skončení společnosti

Pracovní smlouva

Firma, ve ktere pracuji skoro deset let byla v lednu 2017 prodana. Nova firma (novy majitel) ICO a DIC ponechala, zmenila pouze nazev. Nyni chteji od 1.6.2017 se všemi zaměstnanci uzavřít nove pracovni smlouvy a platební výměry. Jsme povini tyto nove dokumenty podepsat? Jaky vliv to bude mit na odstupne, pokud firma skonci, proto že si nevede moc dobře a nevime co novy majitel s firmou zamýšlí. Budeme mit narok na dovolenou už během letošního léta nebo az po odpracovani 3 měsíců jak udává zakonik práce? Děkuji za odpověď Kamila Keprtova

Dobrý den,

nikdo Vás nemůže nutit uzavřít pracovní smlouvu. Pokud Vám tedy bude dána výpověď, máte nárok odstupné a možnost čerpání dovolené, případně na její proplacení. Pokud Vám nový zaměstnavatel nabídne uzavřít novou smlouvu, v následně vzniknuvším pracovním poměru budete moci čerpat dle toho, jak Vám ji nový zaměstnavatel určí. Pokud ovšem nedojde k výpovědi, ale pouze se dohodnete na změně pracovní smlouvy nebo zůstane platnou stará pracovní smlouva, pouze se změní osoba zaměstnavatele, nárok na odstupné vznikne, pokud soud na Vaši žádost určí, že po změně zaměstnavatele došlo k podstatnému zhoršení pracovních podmínek.