Stát: Navrácení daru pro nesplnění podmínek

Spor s obcí

Před šesti léty jsem obci Bítov darovala pozemek s tím , že na něm zřídí komunikaci k 6 stavebním parcelám, které jsem za cenu nezasíťovaného pozemku postupně prodala . Vše bylo v souladu se schváleným územním plánem obce, původně stmelený pozemek byl rozdělen geometrickým plánem na dané parcely a přístupovou část . S obcí mám uzavřenou darovací smlouvu, že na pozemku vybuduje komunikaci k zmíněným parcelám, termín uveden ve smlouvě není. V současné době obec odmítá pod různými záminkami uzavřít s majiteli parcel a potenciálními stavebníky i plánovací smlouvu na cestu , čímž komplikuje výstavbu domů na příslušných parcelách . (stavebníci nemohou dostat stavební povolení a ani úvěr od banky a jejich hněv se obrací proti mě.(přestože kupovali nezasíťovaný pozemek). Postojem obce se cítím i já podvedena a ptám se : Je možné žádat od obce dar zpět pro nesplnění podmínek? Děkuji za odpověď. Mašková

Vážená paní Mašková,

obecně by bylo možné odstoupit od smlouvy pro porušení smluvních podmínek ze strany obce. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici znění konkrétní darovací smlouvy, nelze s jistotou nic tvrdit. Z Vašeho popisu se však zdá záležitost řešitelná, ideální by bylo se s obcí domluvit, s tím že je upozorníte na možnost odstoupení od smlouvy.

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Stát