Pracovněprávní nároky: Nedodržení pracovního plánu a doby

Práce přesčas

Jak se tváří zákoník práce proti následujícímu postupu zaměstnavatele : ve smlouve je pracovní doba je 40 h tydne také zaměstnavatelovo ujištění o předem vypracovaném pracovnim planu . Pracovní plán se neplní a pracovní doba je v lepším případě 63 h týdne v horším 68 h . Upozornuji ze pracuji jako řidič v autodoprave a jedna se o pravidelné linky kdy lze vše dopředu odhadnout a napočítat. Diky za odpověď

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o jednoznačné porušení zákoníku práce, pokud tedy nemáte sjednanou nerovnoměrnou pracovní dobu. Pokud však máte sjednanou pracovní dobu v délce 40 h týdně, může Vám zaměstnavatel nařídit přesčas, avšak maximálně v průměrné délce 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Delší přesčas Vám může nařídit pouze s Vaším souhlasem. Pokud byste tedy nesouhlasil s takovou výši přesčasů, nemůže Vás zaměstnavatel nutit.