Bydlení: Nedoplatek za vodu

Nesprávné vyúčtování služeb

Dobrý den, chci se prosím zeptat na takovou věc. Asi před měsíce jsem dostala vyúčtování služeb od bytového družstva, kterého jsem členem s vzniklým nedoplatkem za teplou vodu 2700 Kč. Nedoplatek vznikl tak, že v lednu proběhl odečet vody a asi po měsíci přišel předseda družstva, že je nějaké manko na teple vodě a zjistilo se, že nefungují měřiče teplé vody, které nebyly od novoty měněny což jsou 4 roky. Nicméně se údajně zjistilo, že měříky nefungují pouze 6 nájemníkům z 23..podotýkám, že kontrolu provedl pouze předseda tím, že zkontroloval jestli se točí nebo netočí. Můj se netočil a na odečtu byly pouze 3 kubíky za rok 2014. Samozřejmě jsem uznala, že 3 kubíky není správně a přistoupila jsem na to, že teplá voda se bude počítat podle roku 2013, kde moje spotřeba byla 14.5 kubíku . Jaké bylo moje překvapení když na vyúčtování bylo napsáno 25 kubíku teplé vody a nedoplatek 2700. Když jsem žádala o vysvětlení, tak mi bylo řečeno, že předseda vzal spotřebu za lonský rok, ale jelikož tam ještě lítalo cca 40 kubíků, tak prostě ten zbytek rozúčtoval pouze mezi nás 6, kterým nefungoval údajně ten měřák. těm kterým údajně měřák fungoval ( ovšem mě osobně nepřipadá relevantní pouze posouzení jednoho člověka) nenaučtoval nic navíc a jen bral čísla z měřáku. Moje spotřeba v předešlých letech teplé vody je kolem 15 kubíků a za loňský rok mi byl naúčtováno 25, což mi nepřipadá správné. vyúčtování jsem reklamovala, ale bylo mi řečeno, že jinak se to udělat nedalo. Chci se prosím zeptat, jestli se to dá nějak napadnou, podotýkám, že družstvo má mnou podepsaný odběr pouze 3 kubíků, já ovšem nejsem žádná zlodějka a jsme ochotna zaplatit to co jsem spotřebovala, ale to se nedá prokázat. navrhovala jsem družstvu 15 3, ale bohužel jsem neuspěla..dá se s tím prosím něco dělat? děkuji za odpověď

Dobrý den,

na základě Vámi uvedených informací je možno usoudit, že ze strany družstva pravděpodobně došlo k neoprávněnému naúčtování vyššího poplatku za vodu. Pokud na základě stanov či smluvního vztahu nejste odpovědná za správnou funkci měřidel, resp. za jejich údržbu, nemůže Vám být kladeno k tíži, že měřidla nefungovala správně. Nejeví se pak jako pravděpodobné, že byste v roce 2014 spotřebovala téměř dvojnásobek teplé vody oproti předešlému roku (pokud samozřejmě v bytě nebydlelo s Vámi více osob než v předešlém roce). Rozdělení doplatku mezi právě ty byty, u kterých došlo k nesprávné funkci měřidel, je sice logické, ale kontrola měření nebyla dle popisu provedena kvalifikovaně a nelze vyloučit, že například některý vodoměr v danou chvíli fungoval a jiný naopak zrovna nemusel. Určitě bych proto s tímto postupem nesouhlasil, protože není nijak odborně podložen. Rozdělení by navíc mělo být provedeno způsobem, který by reflektoval skutečnou možnou spotřebu vody v daných jednotkách (tedy například podle počtu osob).

Z Vašeho popisu je zřejmé, že družstvo nebude schopno Vám naúčtovanou spotřebu prokázat, případné vymáhání částky vůči Vaší osobě by tak bylo neúčelné. K zaplacení zvýšené spotřeby tak nejste povinna. V prvé řadě bych Vám však samozřejmě doporučil pokusit se s družstvem dosáhnout dohody.

Zpět do Bydlení