Pracovněprávní nároky: Několik zdravotních problémů nárok na odškodné

Odškodnění za úraz Pracovní úraz

Dobrý den, dne 1.8 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou ( na rok ) 26.8 2016 se mi stal úraz na pracovišti. Během pracovní neschopnosti se přidružilo několik dalších zdrav. problémů které nesouvisely s pracovním úrazem. Po čtyřech prodlouženích podpůrčí doby byla pracovní neschopnost ukončena a já jsem se jela domluvit do práce, co dál. Během mé PN mi byl navýšen stupeň invalidního důchodu na druhý a nejsem ještě úplně doléčena. V práci mi bylo řečeno, že na 4 hodiny by mě stejně nezaměstnali a sepsali jsme výpověď ,, Dohodou ze zdravotních důvodů " Žádala jsem nějaké tiskopisy, aby mi lékař mohl vypracovat posudek na nároky vyplývající z prac. úrazu, ale žádné se prý nedávají. Ještě než jsem dorazila domů, přišla mi SMS zpráva, že mi pracovní poměr skončil k 31.8. 2017 uplynutím pracovního poměru na dobu určitou. Nedostala jsem nic písemně a ani nemám zápočtový list. Prosím Vás tedy o radu, jak mám postupovat. Vím jen, že se musím v co nejkratší době hlásit na pracovním úřadě. Děkuji M. Fišerová

Dobrý den,

v uvedeném případě záleží na mnoha okolnostech, tedy na tom, zda byl úraz zaměstnavatelem uznán jako pracovní, jaký vliv měl pracovní úraz na Vaši celkovou dobu pracovní neschopnosti a stejně tak i na tom, co bylo ujednáno ve Vaší dohodě o rozvázání pracovního poměru. Pokud zaměstnavatel úraz uznal jako pracovní, můžete se na základě lékařských zpráv, lékařských posudků a jiných dokumentů domáhat odškodnění náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně bolestného či odškodnění ztížení společenského uplatnění, spolu s jinými účelně vynaloženými náklady za léčbu. Zároveň by bylo nutno s ohledem na odstupné posoudit, jaký byl skutečný důvod rozvázání Vašeho pracovního poměru.

Pokud zaměstnavatel úraz neuznal jako pracovní, bude nutno se tohoto uznání domoci u soudu. Následně je možno vůči zaměstnavateli uplatnit výše uvedené nároky.

S pozdravem,