Pracovněprávní nároky: Nemoc z povolání a setrvání na pozici

Nemoc z povolání

Dobrý den.Mému manželovi zjistili nemoc z povolání,jedná se o ruce ale můj manžel chce zůstat v té práci kterou dělá a obává se,že ho přesunou na jinou práci.Může odmítnout tu nemoc zpovolání a kdyby na vlastní riziko zůstal na místě kde ted nyní pracuje?Má tři roky do důchodu a nechce nic měnit.Bojí se .děkuji Konečná lenka

Dobrý den,

zaměstnavatel má v případě zjištění nemoci z povolání a následné nemožnosti konat dosavadní práci na základě lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb povinnost převést svého zaměstnance na jinou práci, popřípadě mu dát výpověď, za kterou mu náleží odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Zaměstnanec má rovněž možnost se proti výsledku posudku o nemoci z povolání odvolat, jestliže s ním nesouhlasí. Stejnou možnost má v případě posuzování zdravotní způsobilosti k práci.