Pracovněprávní nároky: Nemocenská a výpověď u DPP

Nemocenská

Dobry den,mela bych dva dotazy. 1-jsem na DPP s prijmem nad 10000,vypovedni lhuta 14dni z obou stran a mam ID3.stupne.Zajimalo by me,pokud dostanu vypoved a behem te doby bych onemocnela a nemoc by pokracovala i nadale,tak chapu dobre,ze vypoved mi skonci tak jak ma a pote 14dni nedostanu nemocenskou(nebot nejsem jiz zamestnancem),ale od 15dne by mi mele plynout nemocenska od statu max 70dnu,pokud mam ID3.stupne? 2-DPP mi konci k 30.6 a pokud by nedoslo k prodlouzeni a ja.bych pred timto datem onemocnela,tak by postup byl stejny jako v.prvnim pripade?Tedy prac.pomer by skoncil tak jak ma a opet bych penize nemocenskou dostavala od statu az od 15.dne v mesici po dobu max.70dnu? Budu rada za objasneni situace...dekuji

Dobrý den,

v prvním případě popisujete situaci tak, jak by ve skutečnosti vypadala. Zaměstnanci nepřísluší náhrada ušlého výdělku po ukončení pracovního poměru, přestože pracovní neschopnost trvá - může tedy náležet jen za dobu, za kterou by jinak zaměstnanci náležel výdělek (ve Vašem případě odměna z dohody).

Nemocenská Vám bude vyplácena příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení, a to od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Jelikož Vám byl přiznán invalidní důchod 3. stupně a byla jste účastněna na nemocenském pojištění, podpůrčí dobu máte zkrácenou a ČSSZ bude nemocenskou vyplácet po dobu 70 dní v rámci jednoho kalendářního roku.

Ve druhém Vámi popisovaném případě by pak situace rovněž nastala shodná se situací popsanou výše.

S pozdravem,