Pracovněprávní nároky: Nemocenská po ukončení pracovního poměru

Nemocenská

Prosím o dotaz. Byla jsem ve zkušební lhůtě a dostala jsem k 30.1.výpověď. když nastoupím od 31.1. Na nemocenskou dostanu ji proplacenou zaměstnavatelem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

po skončení pracovního poměru začíná běžet tzv. ochranná doba o délce 7 dní. Jestliže v těchto dnech vstoupíte do pracovní neschopnosti, vzniká Vám nárok na nemocenské, stejně, jako by pracovní poměr trval. Zkrátit by tuto dobu bylo možné pouze v případě, že by pracovní poměr trval kratší dobu, než je ochranná doba samotná. Bohužel, v prvních 14 dnech vyplácí zaměstnavatel tzv. „náhradu mzdy“, na kterou vzniká nárok pouze za dny, které by zaměstnanec odpracoval, kdyby se v pracovní neschopnosti nenacházel. Jestliže došlo k ukončení pracovního poměru, náhrada mzdy Vám tak náležet nebude. Od 15. dne Vám, nicméně, bude okresní správa sociálního zabezpečení vyplácet standardní dávky nemocenského.

S pozdravem a přáním hezkého dne