Pracovněprávní nároky: Nemocenská z důvodu pracovního úrazu a navýšení mzdy

Nemocenská Pracovní úraz Mzda

Přeji hezký, slunný den. Obracím se na Vás s malým problémem.... :) V zaměstnání jsem cca před rokem utrpěl pracovní úraz, který si vyžádal operaci. Bohužel operace nedopadla na 100% a i po roce jsem stále na neschopence a řeším s lékaři, jestli ještě bude potřeba udělat další zákrok, či už je situace bezvýchodná. Zaměstnavatel mi průběžně doplácí k nemocenské finanční částku, která se dorovnává k průměrné mzdě. Nedávno jsem se ale dozvěděl, že kolegům v práci byl začátkem kalendářního roku plat navýšen a navíc dostávají od zaměstnavatele příspěvek na důchodové spoření ve výši 1.000,- Kč. Ptám se tedy, jestli se mě navýšení mzdy týká také, či mám-li alespoň možnost mít stejný příspěvek na důchodové spoření. Zaměstnavatel a ani kolegové bohužel se mnou od úrazu příliš nekomunikují a já si nejsem jistý s těmito nároky, tak abych nechtěl po zaměstnavateli něco, na co nemám nárok. Děkuji předem za radu. TH

Dobrý den,

jednou z obecných zásad zákoníku práce je, že za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Nemůže tedy docházet k nerovnému zacházení v důsledku bezdůvodného rozdílného ohodnocování práce. Tato skutečnost nemůže být prolomena ani tím, že se v současné době nacházíte v pracovní neschopnosti. Stejně tomu tak bude u příspěvku na důchodové spoření. Jestliže splňujete stejné podmínky jako zaměstnanci, kteří příspěvek na důchodové spoření dostávají, nemůžete být rovněž s ohledem na uvedené diskriminován.