Pracovněprávní nároky: Nemocnice odmítla potvrdit propustku doprovodu k lékaři

Lékař

Dobry den, byla jsem na vysetreni na ocnim oddeleni v nemocnici vzdalene 60km, byla jsem upozornena, ze po rozkapani oci nemohu 2-3 hodiny ridit. Automaticky jsem si tedy vzala jako doprovod pritele, jenze v nemocnici mu odmitli potvrdit propustku, ze sice nemuzu ridit, ale mohla jsem vyuzit jiny dopravni prostredkem. Jenze zadne spojeni do nemocnice z mista pobytu nemam. Max kdybych vyjela o den drive a nekde prespala. To ale nikoho nezajimalo. Udajne na to partner nema narok. Meli v nemocnici pravdu? Zamestnavatel partnerovi dal bez problemu volno na doprovod a v nemocnici videli, ze tam je se mnou a ze me privezl. Opravdu byl problem tu propustku potvrdit? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

V případě doprovodu do zdravotnického zařízení přísluší zaměstnanci pracovní volno po dobu nejdéle jednoho dne, a to za předpokladu, že doprovod byl nezbytný a ošetření nemohlo být provedeno mimo pracovní dobu. Za nezbytnost je zároveň nutné považovat také situaci, kdy by k příslušnému ošetření nebo vyšetření mohlo dojít pouze se značnými problémy, což by byl zřejmě právě Váš případ. Nárok na pracovní volno tedy Vašemu příteli vzniká, nicméně k tomu obecně není povinen mít potvrzenou propustku z nemocnice, zákon nijak nespecifikuje, jakým způsobem má zaměstnanec překážky v práci (tj. doprovod na ošetření nebo vyšetření) prokázat.

S pozdravem Vaše nároky.cz