Pracovněprávní nároky: Neomluvená absence v práci

Pracovní smlouva Pracovní neschopnost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Pracuji v jednom nejmenovaném obchodním řetězci. Měl jsem mít odpolední směnu, ale ráno jsem se necítil dobře, měl jsem střevní obtíže tak jsem se rozhodl napsat vedoucí prodejny, že dnes nedorazím do práce že mi není dobře, že za to někdy půjdu třeba navíc do práce abych si to napracoval. Vedoucí mi napsala že OK, tak jsem myslel že jsme domluvení, že není třeba pro potvrzení od doktora. Jenže obtíže nepřestávali a měl jsem je i druhý den, takže už jsem šel k doktorovi a ten mi napsal od toho druhého dne neschopenku. Vedoucí jsem ale naštval protože za mě musela na následujících pár dní sehnat náhradu, takže se mi pomstila tím, že za ten den na který jsem se omluvil a ona napsala OK, mi napsala neomluvenou absenci. Má na to vůbec právo když mi v podstatě to volno na ten den, kdy jsem se omluvil přes SMS, schválila ? Případně jaké mě čekají postihy za jeden den neomluvené absence, pokud je v právu ? Děkuji.

Dobrý den,

omluvenka formou SMS principielně není omluvenka, je to jen prvotní informace a omluvení (např. neschopenku) je třeba doložit.

V opačném případě se může jednat o výše zmíněnou neomluvenou absenci, za kterou Vám může zaměstnavatel zkrátit mzdu (o dobu trvání neomluvené absence), krátit dovolenou, požadovat náhradu za uhrazené pojistné na všeobecné zdravotní pojištění, požadovat náhradu škody, ale i rozvázat pracovní poměr (nejedná se o okamžité zrušení pracovního poměru, neomluvená absence by musela být delší jak 1 den).