Ostatní: Neoprávněné vstoupení na pozemek

Pozemky

Na vlastním pozemku mám studnu před rokem 1955, SOUSED, který vloni koupil chalupu s vedlejším pozemkem tvrdí,že je studna jeho a bez našeho souhlasu si vybudoval vodovodní přípojku ze studny na našem pozemku a přes náš pozemek do své chalupy. Na pozemku nemáme na katastru zřízeno žádné věcné břemeno. Chce ještě bagrovat bez našeho souhlasu na našem pozemku drenáže. Je to změna stávajícího stavu, můžu podat trestní oznámení? Už jen proto,že vstupuje neoprávněně na náš pozemek,když tam nejsme? My máme rekreační chatu. Moc děkuji za radu.

Vážená/ý paní/e

Ve vašem případě by se dalo postupovat přes zápůrčí žalobu s požadavkem, aby se soused zdržel jednání, které koná na vašem pozemku a v případě, že již uskutečnil nějaké práce, aby tyto odstranil a vše uvedl do původního stavu. Navíc je možné po něm požadovat odškodnění za nemožnost řádného užívání Vaší chaty. Pro jistotu by bylo před podniknutím jakýchkoli právních kroků ideální se obrátit na místně příslušný katastrální úřad a ověřit, zda je studna opravdu na Vašem pozemku. Popřípadě se zeptat souseda z čeho usuzuje, že je studna jeho.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní