Bydlení: Neoprávněný vstup pronajímatele do bytu

Spor s majitelem

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak je to se vstupováním pronajímatele do prostoru, který jsem si pronajala. Jedná se o pronájem jednoho pokoje v bytě 3+1. Může pronajímatel pez mého vědomí a mé přítomnosti vstoupit do pokoje? V případě hrozící havária ano, ale jinak si myslím, že ne. Mám přeci právo na nějaké soukromí a nedotknutelnost obydlí. Nebo se mýlím? Poradíte mi prosím? Pronajímatel již několikrát vstoupil do mého pokoje a je zachycen na kamerovém záznamu. Jak se mohu bránit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pronajímatel může věc (tedy byt) v nezbytném rozsahu prohlížet a mít do ní přístup, pokud hodlá věc opravit apod., ale musí takovou prohlídku vám jako nájemci v přiměřené době předem oznámit. Teprve pak jste povinna umožnit a strpět vstup do bytu. Oznámení od pronajímatele není třeba, je-li nutné zabránit nějaké škodě, apod. Pokud by vám v důsledku chování pronajímatele vznikly podstatné potíže, máte právo na slevu z nájemného.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení