Pracovněprávní nároky: Nepřijdu o odstupné?

Nárok na odstupné

Dobrý den, v srpnu 2019 mi končí RD s tím, že moje pracovní místo bylo zrušeno a zaměstnavatel mi nabídl jiné (podobné) se zkráceným úvazkem. Mohu odmítnout a nepřijdu o nárok na odstupné? Děkuji.

Dobrý den,

nabídnutí nového místa s jiným druhem úvazku znamená návrh na změnu pracovní smlouvy, který nemusíte přijmout. V takovém případě byste se stala pro zaměstnavatele nadbytečnou, což zakládá zaměstnavateli právo Vám z tohoto důvodu dát výpověď, přičemž se na ukončení pracovního poměru z tohoto důvodu můžete i domluvit. V obou případech přitom nárok na odstupné máte, jeho výše se pak odvíjí od délky trvání pracovního poměru.