Pracovněprávní nároky: Nepřisla žádná výplata ani nemocenská

Nevyplacená mzda Nemocenská

Dobrý den. Jsem na neschopence již od 1.2. 2018. Po 14 dnech marodění jsem nedostala papír na peníze ale až ke konci měsíce. Sestra mi lístek na peníze (ten co měl být po 14 dnech) dala až 14.3.. Zatím mi od začátku února nepřisla žádná výplata ani nemocenská. A to je už 3.4. Poradíte mi prosím co mám dělat ? Děkuji moc

Dobrý den,

zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným přísluší v době 3. – 14. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada mzdy nebo platu, a to ve výši 60 % průměrného výdělku. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti poté máte nárok na nemocenskou od správy sociálního zabezpečení. Náhrada mzdy nebo platu Vám však přísluší na základě dokladů stanovených pro uplatnění nároku na nemocenské a musí být vyplacena v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy nebo platu po předložení těchto dokladů. Zaměstnavatel je povinen určit, do kdy nejpozději před výplatním termínem musí být předloženy doklady pro poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, aby tato náhrada mohla být v tomto výplatním termínu vyplacena.

Pokud jste doklad zaměstnavateli poskytla později, je vhodné jej kontaktovat a informovat se v jakém výplatním termínu Vám bude náhrada vyplacena, totéž u okresní správy sociálního zabezpečení v případě vyplacení nemocenské. O náhradu mzdy ani nemocenskou dávku kvůli zpoždění dodání dokladů nepřijdete, o to spíše, jedná-li se o pochybení nikoli na Vaší straně, je však třeba počítat s pozdějším výplatním termínem.

S pozdravem,