Pracovněprávní nároky: Neprodloužení smlouvy z důvodu těhotenství

Těhotenství Ukončení pracovního poměru

Dobry den, potykam se s cerstvou informaci, ze jsem těhotná, coz je pro mne i meho pritele dobra zprava, ted ale resim, jak dal smerem k zamestnani: jsem zamestana jako baristka v jedne prazske kavarne, kde je bohuzel posledni dobou,, podstav,, zamestnancu a situace udrzitelna,, jakz takz,,. Zde mam prac. smlouvu na dobu URCITOU a zde je moje zadost o radu - predpokladam správně, že mi smlouvu pravdepodobne neprodlouzi? Muj odchod by znamenal problemy v udrzeni provozu, zároveň ale nemohu a ani nechci pracovat v tempu jako doted a na jinou praci me preradit nemohou. Jeste pro upresneni, ke svemu lekari jdu az nasledujici tyden, ale tehotna jsem presne mesic a zatim bez vetsich komplikaci, jen vek 39 je,, asi,, trochu rizikovy... Moje myslenkove pochody, jak situaci resit, jdou ruzne - od zatajeni stavu do podpisu nove smlouvy (potrebovala bych ale uvolnit uz ted) po domluvu se zamestnavatelem o neprodlouzeni smlouvy, odchodu na pracovni urad a hledani brigady, i u zamestnavatele na kratsi uvazek, u cehoz ale nevim vliv na vyppcet davek v materstvi...? Jeste je moznost jit na rizikove tehotenstvi marodit (coz mi vzhledem k veku atd,, hrozi), ale penize nic moc a hlavne vychazky 6h denne, zvlast kdyz me zatim nic neomezuje, jsou pro me nejmene schudna varianta. Omlouvam se za rozsah meho dotazu, jen bych potrebovala nestranny nazor nekoho, kdo by mi mohl poradit. Predem moc dekuji a preji hezky vikend. Zuzana V., Praha

Dobrý den,

zákon Vám neukládá povinnost, abyste své těhotenství zaměstnavateli oznámila. Můžete tak tedy učinit, až uznáte za vhodné. Na druhou stranu, pokud zaměstnavatel o Vašem stavu nebude vědět, nechrání Vás zákon a Váš zaměstnavatel Vám může přidělovat práci jako doposud, tedy i takovou práci, kterou by dle zákona těhotná zaměstnankyně vykonávat neměla.

Není povinnost zaměstnavatele, aby Vám pracovní smlouvu prodloužil, když máte smlouvu na dobu určitou. Ze zkušeností pak víme, že se tak bohužel ve Vámi podobných případech neděje. Existují však samozřejmě i výjimky.

Není bohužel v naší kompetenci, abychom Vám přímo poradili, kterou cestou se vydat.