Pracovněprávní nároky: Neproplacená dovolená při uzávěru pobočky

neplacené volno

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co dělat, když mi zaměstnavatel nechce dát náhradu mzdy za dovolenou? V červenci budeme mít 14 dní zavřeno. Budu čerpat dovolenou na kterou mám nárok, ale zaměstnavatel mi oznámil, že já pro něj pracovat nebudu tím pádem mi nedá náhradu mzdy. Můžu se nějak bránit? Nebo si to může dovolit? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

zaměstnavatel nemůže jednostranně nařídit zaměstnanci čerpání neplaceného volna. Pokud zaměstnavatel nemůže splnit svou povinnost a přidělovat Vám práci dle pracovní smlouvy, bude se jednat o překážky na straně zaměstnavatele a v takovém případě Vám bude příslušet náhrada mzdy. Zaměstnavatel však určuje čerpání dovolené, přičemž musí přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance. Ve Vašem případě by tedy bylo nejvhodnější požadovat po zaměstnavateli náhradu mzdy v souvislosti s překážkami při přidělování práce.