Pracovněprávní nároky: Neproplacená nemocenská

Nemocenská

Dobrý den, manžel měl pracovní poměr na dobu určitou. Před ukončením pracovního poměru odpracoval několik přesčasů na žádost zaměstnavatele s dobrou vůlí, že mu zaměstnavatel smlouvu prodlouží. Zároveň ale měl zdravotní problémy (práce byla fyzicky namáhavá), a proto šel 3 dny před ukončením prac. smlouvy na nemocenskou. Zaměstnavatel mu slíbil, že mu nemocenskou zaplatí. Nestalo se. Moje dotazy: má manžel nárok na úhradu nemocenské od zaměstnavatele i po ukončení platnosti prac.smlouvy na dobu určitou? Má manžel považovat pracovní smlouvu i nadále za platnou, když v průběhu prac.smlouvy šel na nemocenskou? a Jakým způsobem se ukončí pracovní smlouva na dobu určitou - manžel je na nemocenské již třetí měsíc (je po operaci ruky), ale zaměstnavatel mu nedal žádné podklady pro úřad práce ani tzv. zápočet, navíc ani nenahlásil na zdravotní pojišťovně, že má manžel nemocenskou. Zaměstnavatel manželovi navíc dluží 2 dny dovolené z loňského roku. Děkuji předem za odpověď. Eva Smigová

Dobrý den,

pracovní neschopnost nemá vliv na ukončení smlouvy na dobu určitou, tudíž byla pracovní smlouva ukončena ke dni určenému ve smlouvě. Nárok na nemocenskou od zaměstnavatele v tomto případě nevznikl. Na úřad práce může manžel nastoupit až po ukončení pracovní neschopnosti, do té doby mu náleží nemocenská od Okresní správy sociálního zabezpečení. V případě ukončení pracovního poměru je nejlepší se sám ujistit na zdravotní pojišťovně, že je vše v pořádku. Navíc manželovi náleží náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou dle §222 odst. 2 zákoníku práce ve výši ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.