Pracovněprávní nároky: Neproplacení přestávky na oběd

Cestovné a stravné

Dobrý den.Ráda bych se optala na neplacenou 1/2hod.na oběd: Vím, že je daná zákonem a v rámci pracovní doby běžné prac.poměru např. sekretářky na plný úvazek, je neplacená. Tudíž při 8h.prac.době jsem musela odpracovat 8,5 hod.a počítalo se mi 8 h. I kdybych pauzu na oběd nevyužila, je to dané. Jak je to však v případě, kdy právě pracuji na pozici recepční, HPP na plný úvazek, kde nemohu-nesmím a je to dané firmou si 1/2 pauzu na oběd učinit. Celých 8,5 hod. zde musím být v pohotovosti. Mám prostě smůlu a těch zhr. 10 hod./měs. mám neplacených i bez nároku na oběd nebo by mi měl můj zaměstnavatel ze svých prostředků tento čas zaplatit jako odpracovaný čas? A prosím informaci ke dvou variantám: 1) Smlouva na HPP při měs.fixním platu 2) Smlouva na HPP při měs.hodinové sazbě (pokud bude rozdílné) Předem děkuji, Weisová

Dobrý den,

přestávka je upravena následovně, a to platí v obou případech:

§ 88 (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby.

(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Pokud Vám zaměstnavatel opravdu neposkytne povinnou přestávku po maximálně 6 hodinách nepřetržité práce, musí Vám zajistit i v nepřetržitém provozu přiměřenou dobu na oddech a jídlo, přičemž se tato doba započítává do pracovní doby, tudíž by Vám měl zaměstnavatel tuto dobu proplatit.