Pracovněprávní nároky: Nesouhlas s prací přesčas

Práce přesčas

Dobrý den,když nepodepíšu nařízení práce přesčas,tak předpokládám,že stejně platí a když nepřijdu na tento přesčas musím ho mít omluvený lékařem,že ano? V zákoníku i tady to píšete,že zaměstnavatel může nařidit přesčas jen z vážných důvodů. Můžu žádat zaměstnavatele o vysvětlení těch důvodů,nebo se nějak bránit,když nařídí automaticky každých 14dní sobotu přesčas na 2 měsice dopředu? A to už v prosinci ředitelka řekla,ze až do června bude přesčasová každá sobota(střìdaji se dvê směny po 14-ti.dnech) ale bude to pokračovat do konce roku..to jsou vážné důvody a mimořádné?

Dobrý den,

nařízení práce přesčas je jednostranné jednání zaměstnavatele, Váš podpis tedy nic nezmění. Co se týče vážných provozních důvodů, ty musejí být vždy posuzovány individuálně ve vztahu ke každému zaměstnavateli. Musí jít tedy o takové okolnosti, které by mohly narušit nebo vážně ohrozit řádný provoz zaměstnavatele, zahrnující například okamžitou potřebu zvýšení pracovních sil. Pokud se domníváte, že zaměstnavatel po Vás požaduje práci přesčas bez existence těchto důvodů, můžete podat podnět na inspektorát práce, který případné porušování pracovněprávních povinností prošetří.