Pracovněprávní nároky: Nesouhlas s prací z domova při rušení pobočky

Pracovní smlouva

Dobrý den, naše firma ruší pobočku (ke 30.6) a chtějí po nás nás abychom dále pracovali z domova (bydlím ve stejném městě jako rušená pobočka). Připravují i změnu pracovních smluv. Já s tímto nesouhlasím a chtěl bych ukončit pracovní poměr. Mám podat klasickou výpověď, nebo stačí, když nepodepíši změnu pracovní smlouvy? Bohužel firma úmyslně smlouvy zdržuje a prý nové dostaneme až někdy v červenci. V té době již ale pobočka nebude existovat. Pokud tedy podám klasickou výpověď a mezitím firma připraví nové smlouvy, která z nich je nadřazená? Chci raději skončit co nejdříve, nejlépe ke 30.6 Děkuji.

Dobrý den,

jestliže Vám jakékoliv změny Vaší dosavadní pracovní smlouvy nevyhovují, nejste samozřejmě povinen podepisovat novou smlouvu. Pokud Váš zaměstnavatel ruší pobočku, bylo by pro Vás nejvýhodnější, kdyby Vám dal on sám výpověď pro organizační důvod dle § 52 písm. a) zákoníku práce. V tom případě by Vám totiž náleželo odstupné dle § 67 zákoníku práce. Stejné odstupné by Vám náleželo, pokud byste uzavřeli dohodu o skončení pracovního poměru, ale musí být odůvodněna opět zrušením části zaměstnavatele.