Bydlení: Neúměrné zvyšování nájmu

Nájemné

Dobrý den. Bydlím v nájemním bytě od roku 1967.Do doby ,kdy platilo regulované nájemné mě pan majitel každý rok zvyšoval nájemné o maximální možnou částku-konečná výše nájemného činila po skončené deregulaci 4336 Kč. 1.6.2017 mi pan majitel zvýšil nájem o 20% na částku 5203 Kč(čistý nájem bez služeb).Nyní mi oznamuje,že k 1.10.2018 se chystá zvýšit nájem na 7500 Kč(čistý nájem bez služeb),tzn.o 44,2%.Celkově tedy navýší nájem za poslední 2 roky o 64,2%!!Chci se tedy zeptat,zda-li tento jeho návrh má oporu v zákoně,když v §2249 NOZ se stanoví,že navrhované zvýšení spolu se zvýšením,k němuž došlo v posledních 3 letech nesmí být vyšší než 20%. Vím,že nemusím souhlasit,ale v tom případě by zřejmě na žádost pana domácího rozhodoval soud.A zde se obávám jeho rozhodnutí-je známo,že,pronajímatelé jsou silná skupina,za kterou stojí renomovaní právníci,kteří většinou dosáhnou výsledek ke spokojenosti majitelů nemovitostí. Byl bych vám vděčný za veškeré rady,které by mi pomohly se v nastalé situaci orientovat.Prosil bych vaší odpověď na můj e-mail. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

Vámi popisované zvýšení nájmu o více než 20 % zahrnující i zvýšení v posledních 3 letech je porušením § 2249 občanského zákoníku a pronajímatel nemůže platně učinit takové zvýšení. Jeho jednání je nicotné, nebude se k němu přihlížet. Pokud skutečně pronajímatel porušil zmíněné ustanovení, soud rozhodne spravedlivě.

Zpět do Bydlení