Pracovněprávní nároky: Neumožnění vybrání dovolené

Dovolená

Moje paní je ve výpovědi, konec poměru je 31.12.2016. Zůstatek dovolené má 8 dní. Zaměstnavatel jí nechce umožnit dovolenou vybrat z důvodu potřeby výroby s uvedením, že jí dovolená bude proplacena. Manželka si chce dovolenou vybrat od 20.12. do konce roku. Kdo je v právu a jaké jsou možnosti. Děkuji předem za odpověď. Hezký den

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci čerpání dovolené tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo. To bohužel neplatí v případě, že v tom zaměstnavateli brání naléhavé provozní důvody, nebo dlouhodobé překážky na straně zaměstnance, jako např. pracovní neschopnost či mateřská dovolená. Jestliže se domníváte, že Vám zaměstnavatel nechce umožnit čerpat dovolenou z jiných než výše uvedených důvodů, můžete se zkusit obrátit na inspektorát práce.