Reklamace/e-shopy: Neupozornění na skryté vady

Reklamace automobilu

Dobrý den, 1.4.2017 jsem si koupil od fyzické osoby vůz, který jsem našel na internetu. Ve voze jsem se projel, zkontroloval ho a majitel mě upozornil na to, že se občas rozsvítí kontrolka ABS, a že celý spodek auta je nově udělán, tudíž jsem důvěřoval a auto jsem koupil. Ve smlouvě uvádí "Prodávající dále prohlašuje, že mu ke dni prodeje nejsou známi žádné závady na osobním voze, a ani žádné nezamlčel". Ale 20.6.2017 jsem auto odvezl do servisu a tam mi řekli, že vůz je nepojízdný, protože má rozežraný spodek a nápravnici, která je zapatlaná gumoasfaltem aby to nešlo vidět, tudíž je nebezpečné s tímto jezdit. Ve smlouvě je napsaný špatný datum u podpisu, kterého jsem si nevšiml. Ve smlouvě všechny údaje o vozidle a údaje o prodávajícím a kupujícím sedí. Ale také jsem si všiml, že v článku III. bodě 3 je napsané "Kupující bere na vědomí, že změnou majitele nákladního přívěsu zaniká pojištění povinného ručení vozidla a že je povinen nákladní přívěs pojistit." Dále ve článku IV. bodě 2 je napsané "Kupující je čásku při podpisu smlouvy a převzetí nákladního přívěsu, způsobem: hotově, povinen uhradit dohodnutou částku." Tímto se chci zeptat jestli tato smlouva je neplatná kvůli tomu, že ve smlouvě uvádí špatné informace o koupi vozu. A jestli od smlouvy mohu odstoupit tím, že od prodávajícího mohu požadovat peníze zpět s tím, že mu vůz vrátím? Nebo jestli vůz mohu vrátit kvůli tomu, že neupozornil na chyby, které jsou na voze, tudíž tam jsou tzv. skryté vady. Předem děkuji za odpověď, moc mi tím pomůžete. Housa David

Dobrý den,

Od smlouvy by bylo možné odstoupit v případě, že by závady byly natolik významné, že by zakládaly podstatné porušení smlouvy. V takovém případě je nutné k odstoupení od smlouvy přistoupit bez zbytečného odkladu. Podstatné porušení smlouvy je takové, o kterém kdybyste věděl před uzavřením smlouvy, lze důvodně předpokládat, že byste smlouvu neuzavřel. Odstoupením od smlouvy závazek zaniká od počátku a strany si nevrátí dosavadní plnění. Co se týče chyb ve smlouvě, je-li zřejmé, že se jedná pouze o formální chyby, které Vás nemohly uvést v omyl a nepozměňují významně obsah smlouvy, nezakládají právo na odstoupení od smlouvy. Pokud jste ovšem vůz kupoval v domnění, že je v pojízdném stavu a při zběžné prohlídce nešlo odhalit opak, dá se předpokládat, že se jedná o podstatné porušení smlouvy a máte nárok na odstoupení.

S pozdravem, Vašenároky.cz