Pracovněprávní nároky: Neuznání pracovního úrazu

Pracovní úraz

Dobrý den, stal se mi pracovní úraz, který jsem řádně nahlásil. Zaměstnavatel mi pracovní úraz odmítá uznat, prý jsem nic nesepsal, pak zase, že jsem to nahlásil nesprávné osobě. O úrazu a následné návštěvě pracovníků BOZP nebyl pořízen žádný záznam, i přes mé včasné nahlášení. Nevím, jak dál postupovat. T.

Dobrý den,

bez záznamu úrazu se pracovní úraz prokazuje obtížně, ale není to nemožné. Důležité je jinak prokázat, že se o pracovní úraz jednalo, a to například svědeckou výpovědí zaměstnance, který úraz viděl. Popřípadě je možné si nechat vypracovat znalecký posudek, který potvrdí, že se jednalo o pracovní úraz.

V okamžiku, kdy pracovní úraz bude potvrzen, můžete po zaměstnavateli uplatňovat nároky s tím spojené, a v případě, že by zaměstnavatel dobrovolně nenahradil škodu vzniklou úrazem, můžete se obrátit na soud.