Pracovněprávní nároky: Neuznání řízení vozidla do služební cesty

Cestovné a stravné

Dobrý den. Prosím o Váš názor. Přesčasové hodiny státních zaměstnanců do 150hodin - služební poměr. Jsme vysláni na plánovanou sl. cestu ( pracovní poradu) cca. 400km od územního pracoviště, každý máme přidělené sl. vozidlo ve kterých převážíme sl. psy. Zahájení pracovní porady je ve 13:00 hod, abychom tam byli včas vyjíždíme cca. 05:30 hod a na místo dorazíme po 12 hodině. Konec porady podle propozic je v 16:30 hod. Takže vykonáváme činnost od 05:30 – 16:30 hod., mínus přestávka na oběd 1 hod., to činí 10 odpracovaných hodin. Je správné , že zaměstnavatel nám započítává jen 7,5 hodiny a zbytek hodin nám dává do 150 hodin? Něco obdobného je i po skončení porady na druhý den. Zahájení v 09:00 hod. – ukončení v 11:30 hod., přestávka na oběd, odjezd. Příjezd do místa bydliště j cca. po 18:00 hod.( Sl. vozidla mají povolení parkovat v místě bydliště), opět započítáno 7,5 hod. a zbytek do 150 hodin. Nejedná se jen o tento případ, během roku vykonáme vícero takových sl. cest – porady, výcviky, výkon služby - sl. zbraň, sl. vozidlo, sl. pes. Nadřízený funkcionář nám stále tvrdí, že řízení služebního motorového vozidla se do sl. cesty nezapočítává. Předem děkuji za Vaši odpověď. Kamil.

Dobrý den,

v případě pracovní porady nebo obdobné akce na místě odlišném od místa výkonu práce sjednaného v pracovní smlouvě, jež popisujete výše, se jedná o pracovní cestu. Do pracovní cesty se zahrnuje nejen doba, po kterou zaměstnanec na určeném místě vykonává činnost podle pokynů zaměstnavatele, ale samozřejmě také cesta na toto místo. Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda máte ve smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, avšak z kontextu mi vyplývá, že tomu tak nejspíše bude. V tomto případě Vaše pracovní cesta bude začínat již v místě Vašeho bydliště, a měla by Vám být tedy započítána do odpracované doby. Avšak i v případě, kdy by tomu tak nebylo a Vy jste vyrážel na pracovní cestu až z místa výkonu práce, které máte sjednáno v pracovní smlouvě, cesta odtud do místa určení se Vám musí započítávat jako odpracovaná doba. V opačném případě by bylo jednání zaměstnavatele v rozporu se zákoníkem práce.