Pojištění automobilu: Neuznání totální škody

Krácení pojistného plnění u vozidel

Dobry den. Mam spor s pojištovnou. Jedna se o autonehodu. Jsem poškozeny. Spor trva už měsic. Chci odškodne formou rozpočtu. Předpoklad experta pojištovny při foceni auta po nehodě, byl totalni škoda. Pak mi oznamili že auto je opravitelne a oprava nesmi přesahnout 60 000 kč. Nesouhlasil jsem. Pak mi přešel dopis že udělali expertizu a že skutečna častka škody čini 33 884 kč. Nechal jsem si udělat nezavisly znalecky posudek od soudniho znalce. Znalec vypočital škodu na 65 483 kč a řekl mi že proti tomuto posudku už nic neudělaji. Poslal jsem pojištovně tento posudek fakturu za posudek, ktery jsem zaplatil z vlastnich nakladu (4 800 kč) Čili 65 483 4 800 = 70 283 kč. Oni mi pišou, že když mi nabizena častka (33 884) nestači, At jim zašllu faktury za opravu vozidla a kupovane nahradni dily. Ale ja nechci to auto opravovat, ale chci dostat odškodne a dale ho prodat v bouranem stavu. Poradte, na či straně je pravda, mam pravo na vypujčeni nahradniho vozidla po dobu řešeni tohoto sporu a byt si jisty že to proplati pojištovna, a Jestli mam pravo žadat o proplaceni znaleckeho posudku, ktery jsem musel uhradit s vlastnich nakladu

Dobrý den,

bohužel z Vámi podaných informací není možné situaci spolehlivě posoudit (vždy je nutno vycházet z pojistné smlouvy a příslušných pojistných podmínek), nicméně na první pohled se zdá, že se pojišťovna snaží minimalizovat své náklady na Váš úkor.

Pokud jde o totální škodu, tedy situaci, kdy předpokládané náklady na opravu vozidla přesáhnou obvyklou cenu vozidla v době jeho poškození, není již oprava rentabilní a výše pojistného plnění by pak měla být pojišťovnou stanovena jako rozdíl obvyklé ceny vozidla před nehodou a hodnoty vraku vozidla.