Pracovněprávní nároky: Nevybraná dovolená při rizikovém těhotenství

Dovolená

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako učitelka MŠ- na dobu neurčitou, a od srpna 2018 jsem z důvodu rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti. Za rok 2018 mi zbývá ještě 20 dní nevybrané dovolené. Na mateřskou dovolenou mohu nastoupit od března 2019. Můj dotaz proto zní, zda mohu nevybranou dovolenou z roku 2018 (20 dní) čerpat po mateřské dovolené (před rodičovskou dovolenou)?? Za rok 2019 mi připadne nárok na nějaké dny dovolené? Děkuji za odpověď M.H.

Dobrý den,

za každých odpracovaný měsíc v roce 2019 Vám vznikne nárok na 1/12 roční dovolené. Za výkon práce se pro účely dovolené považuje i doba čerpání mateřské dovolené. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

S pozdravem, Vaše nároky.cz