Pracovněprávní nároky: Nevyplacení části variabilní složky mzdy

Pracovní smlouva Mzda

Dobrý den rád bych se zeptal na následující: Pokud mám ve smlouvě uvedenou fixní a variabilní složku, zda se může zaměstnavatel rozhodnout mi variabilní složku nevyplatit. Uvedu příklad: fixní složka se skládá podle počtu spojených hovorů odchozích a příchozích, odeslaných mailů a nahraných dokumentů, řekněme tedy 4 složky. 3 z nich jsem splnil na 100% a čtvrtou na 10%. Zmíněných 10% zaměstnavatel uvedl, že bere jako porušení mých pracovních povinností, i když minimální hranice ve smlouvě stanovena není a na základě toho se rozhodl vzít mi peníze za všechny složky, ovšem ve smlouvě není nikde uvedeno, že by mi mohli peníze z variabilní složky tímto způsobem strhnout. Mají na to právo ? Předem Vám děkuji za odpověď

Dobrý den,

zde záleží, jak je vyplácení variabilní složky domluveno. Tato složka může a nemusí být vyplacena, záleží na tom, k čemu se vztahuje, zaměstnanec na ní však nemá nárok automaticky. Pokud by se třeba variabilní složka mzdy vázala k určitým cílům, které by byly z Vaší strany splněny, zaměstnavatel by byl povinen Vám vyplatit i tuto složku mzdy. Pokud však zaplacení variabilní složky závisí na rozhodnutí zaměstnavatele, například osobní hodnocení zaměstnance, může se také stát, že tuto složku zaměstnavatel nevyplatí nebo vyplatí jen část. V takovém případě se vůči tomuto jednání jen velmi těžko brání.

S pozdravem,