Právo na vaší straně

Pracovněprávní nároky: Nevyplacení mzdy

24.11.2017

Nevyplacená mzda

Dobrý den, zaměstnavatel nevyplatil porovnání mzdy za měsíc Říjen, i kdyz jsem ho k tomu písemné vyzvala. Mám smlouvu na dobu určitou, chci se zeptat zda mohu dát výpověď a zda mám nárok na odstupné?? Také prosím co přesně znamená výplatní termín?? Děkuji moc za odpoved

Dobrý den,

nárok na odstupné by vznikal v případě, pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil Váš mzdový nárok do 15. dne od doby splatnosti. V praxi je běžně sjednaný výplatní termín mzdy na 15. den měsíce následujícího po měsíci, kdy zaměstnanci nárok na mzdu vznikl.

Výplatní termín však není momentem splatnosti, ta nastává, až na konci měsíce následujícího po měsíci kdy zaměstnanci vznikl na mzdu nárok. Pokud Vám tedy vznikl nárok na mzdu v říjnu, splatná bude mzda až na konci listopadu a poté budete muset čekat 15 dní tedy do 15. prosince a následující den 16. prosince můžete okamžitě zrušit pracovní poměr z důvodu uvedeného v § 56 odst. 1 písm. b) přičemž Vám vznikne nárok na odstupné ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá výpovědní době, obvykle tedy za 2 měsíce.

S pozdravem
Vaše nároky.cz