Pracovněprávní nároky: Nevyplacení pohyblivé složky mzdy bez vysvětlení

Vyplácená mzda

Dobrý den chtěla bych se zeptat pracují v cateringove spol. Kde máme pohyblivou složku mzdy celou částku dostáváme jen někdy nebo vůbec bez vysvětlení.Ve smlouvě je napsáno že bude vyplacena za podmínek daných interním predpisem,ale ten my bohužel neznáme.Kdyz se zeptáme proč jsme peníze nedostali tak je nám receno já se na to podívám ale nic se neděje. Poraďte prosím jak se máme bránit. Děkuji Kuncova

Vážená pí. Kuncová

Pohyblivá složka mzdy je právo zaměstnavatele na určení bonusů pro zvlášť dobře odvedenou práci. Podmínky získání této složky mzdy musí zaměstnavatel uvést buď ve smlouvě, popř. je stanovit vnitřním předpisem, aby každý ze zaměstnanců měl rovný přístup k informacím o ní. V případě, že Vám zaměstnavatel odmítá vysvětlit, z jakého důvodu jste této složky platu byla zbavena, je nejlepší možností podat podnět na inspektorát práce k prošetření věci. Předešlé nic nemění na tom, že pohyblivá část mzdy musí být zastřešena mzdou nepohyblivou, tedy pevně sjednanou.