Bydlení: Nevyplacení složené jistiny po změně pronajímatele

Vrácení kauce

Dobry den, v Dubnu 2016 jsem mi zmenil pronajimatel a puvodni majitelka mi dodnes nevratila mnou slozenou jistotu ve vysi 5000. jistota byla slozena nekdy v roce 2007. nebyla uvedena v najemni smliuve, ktera se mi kazdy rok obnovovala, doklad na ni stale mam. Mam dotaz na co vse mam pri pozadovani vraceni jistoty ze zakona narok (uroky z prodleni, poplatek z prodleni za dobu nevyplaceni jistoty + podle noveho OZ i uroky z teto jistoty, ale jak daleko "dozadu" muzu tyto uroky z jistoty pozadovat, kdyz zmena, ktera toto upravuje, je v platnosti az od roku 2014, ja mel prodluzovan najem od roku 2007 kazdy rok, az do roku 2016 a kauci jsem platil pouze 1x na pocatku). co jse tyce uroku z jistoty, je mi jasne ze jeste neni zavazny judikat, ci jina pravni uprava, ktera toto upravuje na jednotnou sazbu dekuji za odpoved

Dobrý den, pokud máte doklad, že šlo skutečně o kauci, která souvisí s nájmem, máte nárok na její vrácení spolu se zákonným úrokem od doby, kdy jste vyzval protistranu, aby Vám kauci navrátila. Nový občanský zákoník se na Váš případ nevztahuje, jelikož právní poměr vznikl ještě za účinnosti minulého občanského zákoníku.

Pokud však nemáte doklad, že se jedná o kauci k nájemní smlouvě, která trvala až do roku 2016, je nárok na vrácení 5.000 Kč již promlčen, jelikož promlčecí doba v minulém občanském zákoníku byla 2 roky.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení