Ostatní: Nezákonný postup města

Ostatní

Můj dotaz se týká možného nezákonného (ale v každém případě neetického a nemorálního) postupu města, které po mne exekučně vymáhá dluh na nájemném obecního bytu (včetně penále v nemorální výši desetinásobku původního dluhu), přičemž tento byt po mém soudním vystěhování město prodalo a tento dluh si již jednou připočítalo k prodejní ceně novým vlastníkům, kteří jej uhradili. Jedná se zde o dvojí plnění téhož dluhu - město takto získalo (a stále získává) nejen peníze za dluh zpět, ale ve dvojnásobné výši plus nemorální desetinásobné úroky. Primátor tento stav obhajuje zdůvodněním, že se chová s povinností dobrého hospodáře, což je povinností města a odvolává se na Občanský zákoník. Zmíněné soudní exexuce však dosáhlo město mystifikací, a to tak, že neinformovalo při podání žádosti o provedení této exekuce soud o skutečnosti, že zmíněný dluh je již jednou zaplacen novými kupci. Dodávám, že tako exekuce je vykonávána po osobě nemajetné, bez vlastního bydlení, dlouhodobě nezaměstnané a bez jakéhokoliv příjmu, podpor, dávek apod. (prý nemám na nic nárok, protože nemám náklady na bydlení a rodiče prý mají doživotní vyživovací povinnost!), město tedy takto neustále tvrdě vymáhá tyto platby po osobě přežívající pod hranicí existenčního minima s plným vědomím a potvrzením správnosti tohoto počínání samotným panem primátorem (mimo jiné stíhanou osobou podezřelou ze spáchání tr. činů). Můj zdravotní - fyzický a zejména psychický stav je tímto dlouhodobě neúnosný (deprese apod.), nemám ani na potřebné léky... Je možné v tomto státě domoci se základních lidských práv, natož ještě i přiměřené satisfakce?

obrý den,

Bohužel na základě Vašeho popisu není možné s jistotou posoudit, zda lze v postupu města či jiných subjektů spatřovat protiprávní jednání, které by pro Vás zakládalo nárok na odškodnění či obdobný nárok. Na základě zběžného posouzení Vámi uvedených skutečností je možno uvést následující.

Stanovení kupní ceny bytu je věcí soukromoprávního vztahu mezi vlastníkem bytu (městem) a kupujícím a jako takové nemůže mít vliv na výši Vašeho dluhu vůči městu ani na exekuci mající v tomto dluhu původ. Výjimkou by byla situace, kdy by přímo v kupní smlouvě bylo uvedeno, že cena zohledňuje i Váš existující dluh, a že jejím uhrazením tento dluh zaniká. Výši úroků k dluhu je pak třeba zhodnotit s ohledem na veškeré okolnosti na základě předložení podkladů, zde tak bohužel nedokáži poradit. Každopádně i v rámci exekuce Vám musí zůstat nezabavitelné minimum, které se stanovuje na základě životního minima a normativních nákladů na bydlení, byť se jedná o opravdu velmi nízkou částku. Vyživovací povinnost rodičů pak může trvat až do konce života, a to v případě, kdy již dospělé dítě není schopné se z objektivních důvodů samo živit. Takovými důvody mohou být například vážná nemoc, zdravotní postižení apod., nikoli však subjektivní důvody jako je vyhýbání se práci apod.

V každém případě mohu doporučit zcela bezplatné zadání Vašeho případu včetně veškerých podkladů, které k případu máte, na http://www.vasenaroky.cz/, kde bude právníky důkladně posouzen.

Zpět do Ostatní