Pracovněprávní nároky: Nezaměstnání po rodičovské dovolené

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, mám problém se zaměstnavatelem.V roce 2007 jsem nastoupila k soukromnikovi a podepsala smlouvu na výkon právě administrativní pracovnice - pomocná účetní v místě pracoviště mesto V.Po dobu mě 3lete práce jsme kancelář stěhovali cca 3x. Až jsme se dostali do města B.Asi v listopadu 2010 jsem nastoupila na mateřskou,rodicak končící v prosinci 2013 a hned druhý den nastoupila na druhou mateřskou a řidičák který mi skončil 3.2.2017.zamestnavatel mi řekl že v kanceláři není pro mě práce,kdyz jsem se ozvala piseme kvůli odstupnému na které mam nárok oznamil mi,ze má pracovní pozice se nezrusila a čeká mě v 7 ráno na adrese co je ve smlouvě ( 3.2.2017 jsem na adrese byla v 7 hod.je to adresa jejich penzionu kde momentálně žádná aktivita není) práci mi nedal a já tam seděla 8 hod.jenom tak.a v dalších dnech to asi nebude stejne a bylo mi řečeno,ze bych mohla pomoct nachystam na malování potom uklízet.ale toto není má náplň práce a penzion ani nepatří pod firmu u které jsem zaměstnaná.co mám dělat?navrhl mi ještě dohodu.nevim co dělat?jestli tam jít.chci to odstupné.zadnou podporu po mateřské nedostanou,druhou práci nemám a kvůli dětem které musím dávat do školky Nestíhám dojíždět do práce.toto vse zaměstnavatel ví.moc Děkuji za radu.

Dobrý den,

po skončení rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost Vás zařadit na původní práci a pracoviště, a to v souladu s ustanovením § 47 zákoníku práce. Jestliže to není možné, protože Vaše původní práce odpadla, anebo došlo ke zrušení Vašeho pracoviště, má zaměstnavatel povinnost Vás zařadit podle pracovní smlouvy. Jednou z dalších možností by bylo uzavření písemné dohody se zaměstnavatelem, ve které bude změněn druh práce nebo místo výkonu práce. Toto však zaměstnavatel nemůže učinit jednostranně, ale pouze s Vaším souhlasem.

V případě, že žádným z výše uvedených způsobů nedojde k vyřešení Vaší situace, může Vám zaměstnavatel dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, anebo můžete uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru z týchž důvodů. V obou těchto případech Vám náleží odstupné.

Jestliže se tedy se zaměstnavatelem dohodnete na skončení pracovního poměru, dbejte na to, aby byl v dohodě řádně uveden důvod skončení pracovního poměru z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele (v zákoníku práce uvedeno pod § 52 písm. a-c). V případě, že by správný důvod v dohodě uveden nebyl, nárok na vyplacení odstupného by Vám nevznikl.