Bydlení: Nezaplacení celé částky za byt

Spor o nemovitost

Dobry den mam problem z prodejem bytu manzelka prodala byt a kupujici ho koupil puvodne za 450000 ale bilo nam vyplaceno jen 400000 s tim ze pred prodejem vzniklo druzstvo vlastniku na kterem vznikl dluh s kterym byl kupujici obeznamen ale nesplatil ho z castky kterou mel doplatit mam prevzeti dluhu na papire a nevim co s tim na smlouve o prodeji bytu je odstavec kde se pise ze kdyz nebude v nejakem terminu nebude doplaceno tak se byt vrati majitelce bez naroku na vraceni penez tak prosim poradte dekuji predm H.

Dobrý den,

pro posouzení Vaší věci je nutné znát přesné okolnosti případu a prostudovat související podklady, jako je především kupní smlouva k bytu (či smlouva o převodu družstevního podílu) a okolnosti vzniku předmětného dluhu. Pokud jste se v rámci prodeje bytu s kupujícím dohodli tak, že dluh za Vás uhradí právě kupující, a to nehledě na stanovenou kupní cenu, je jeho povinností dluh uhradit (došlo tak k převodu dluhu na kupujícího). Stejně tak by byl kupující Vám povinen zaplatit celou kupní cenu, na které jste se ve smlouvě dohodli. Pokud by kupující svůj dluh neuhradil do smlouvou stanoveného termínu, vznikl by Vám nárok na odstoupení od smlouvy, přičemž by pak oběma stranám vznikla povinnost si vrátit vzájemná plnění. To by znamenalo, že by se Vám „vrátil“ byt a byly byste povinni vrátit zaplacenou část kupní ceny.

Zpět do Bydlení