Pracovněprávní nároky: Nezařazení na původní místo po mateřské dovolené

Rodičovská

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké mám práva a povinnosti vůči zaměstnavateli a co můžu očekávat z jeho strany? Po 9 letech mi končí rodičovská dovolená (se třemi dětmi), mám stále smlouvu na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi ústně sdělil, že pro mně nemá práci. Byli jsme domluvení, že mi tento týden nachystají výpověď - nebylo mi řečeno, jakou formou, ale když jsem se v domluvený termín ohlásila p. účetní, řekla mi, že jí majitel řekl, aby to zatím nechala být. Do 28.8.2016 má dovolenou majitel firmy, od 28.8. do 4.9.2016 účetní. Mateřská mi končí 31.8. zaměstnavatele jsem o tom včas informovala a teď to vypadá, že na mně chystá nějakou fintu. Můžete mi prosím poradit, jaké mám teď možnosti? Děkuji moc za odpověď, Urbancová

Dobrý den,

mohlo nastat několik možností. V zásadě Vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď během doby, kdy čerpáte mateřskou dovolenou či rodičovskou dovolenou (jde o tzv. ochrannou dobu). Z tohoto existuje jediná výjimka: pokud by se rušil zaměstnavatel nebo jeho část – pak by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď ve smyslu § 52 písm. a) zákoníku práce.

Pro pouhou nadbytečnost v rámci organizačních změn, případně přemístění zaměstnavatele, vám v ochranné době zaměstnavatel dát výpověď nesmí.

Doporučuji Vám zaslat pro jistotu ještě jednou písemné upozornění zaměstnavateli s tím, že Vám během rodičovské dovolené nemohl podat výpověď (stačí např. e-mailem). Při té příležitosti můžete v dopise připomenout, že podle § 47 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vás zařadit na Vaši původní práci a pracoviště. Pouze v případě, že toto bylo zrušeno a původní práce odpadla, musí Vás zaměstnavatel zařadit dle Vaší pracovní smlouvy – tj. na stejný druh práce.

Pokud by tuto práci neměl, můžete se s ním zkusit dohodnout, zda pro Vás nemá jinou pro Vás přijatelnou pozici, a změnit v závislosti na tom pracovní smlouvu dodatkem.

V případě, že pro Vás zaměstnavatel práci nemá, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele ve smyslu § 208. V takovém případě Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (jak se počítá, najdete v § 351 a následujících zákoníku práce), dokud Vám zaměstnavatel zase práci přidělovat nezačne.

Bohužel v době, kdy Vám skončí rodičovská dovolená, Vám již zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost může, ovšem zde je výpovědní lhůta 2 měsíce. Pokud Vám po tyto 2 měsíce nebude schopen přidělovat práci, musí Vám taktéž vyplácet náhradu mzdy, jak je uvedeno výše. V závislosti na výpovědním důvodu budete mít pravděpodobně i právo na odstupné ve smyslu § 67 zákoníku práce. V žádném případě pro Vás není ve Vaší situaci výhodné podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru (zejména ne bez uvedení důvodu) – myslete proto na to, že zaměstnavatel Vás nesmí k podpisu takové dohody nutit.