Pracovněprávní nároky: Novela zákoníku práce 2015

Pracovní úraz

Dobrý den, V roce 2015 jsem měl pracovní úraz, od té doby jsem prodělal 2 operace a další mě ještě čeká. Nyní bych rád žádal odškodnění za ztížení společenského uplatnění. Chtěl bych se zeptat, podle jakých pravidel se bude postupovat při určování výše odškodného? ... nové bodové hodnocení od 1.10.2015 a 250kč za bod, nebo se mě tyká ještě staré pravidla? Mnohokrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

předně je důležité zmínit, že ačkoliv byl zákoník práce novelizován ke dni 1. 10. 2015 a ve svém § 271c odkazuje pro stanovení výše bolestného a ztížení společenského uplatnění na nařízení vydané vládou, nebylo toto nařízení vládou doposud vydáno.

V přechodném ustanovení tohoto doposud neúčinného nařízení je stanoveno, Vznikla-li bolest nebo ztížení společenského uplatnění přede dnem nabytí účinností tohoto nařízení a nebyla-li do doby nabytí jeho účinnosti poskytnuta náhrada, postupuje se při jejich ohodnocení podle tohoto nařízení.

Pokud jste tedy již byl odškodněn za bolestné, toto již nemůžete žádat podle nového nařízení. Ztížení společenského uplatnění však pravděpodobně bude odškodněno podle nového nařízení, tedy 250 Kč za jeden bod.

Být Vámi bych tedy počkal, dokud nařízení nenabyde účinnosti a až poté požádal o odškodnění.