Zdraví: Ochrana zdraví dítěte ve škole

Odškodnění za úraz ve škole

Dobrý den, prosím o radu. Má sedmiletá dcera trpí alergii na psy. Do 2. září letošního roku jsme cca tří-čtvrtě roku neměla žádné potíže. Potíže se projevují tak, že dceři oteče obličej, většinou otok způsobí to, že neotevřel oči a celý obličej vypadá příšerně.:( v horším případě se přidají také dýchací potíže. Dcera dochází do druhé třídy ZŠ , její zdravotní stav jsem psala i při zápisu do první třídy. Paní učitelku jsem poučila, dcera každý den nosí v aktovce léky s návodem, antihistaminika, kortikoidy, epipen. Tyto léky ji předepisuje její alergolog. 2.září jsem si pro dceru přišla jako vždy do vestibulu školy, bohužel na lavičce seděla také jedna maminka která si sebou přinesla malého pejska. Dcera se psa nedotkla a přesto jí začaly rudnout oči. cca po 30 minutách kdy už jsme dorazily domu se stav zhoršil , podala jsem ji léky až to došlo tak daleko, že musela do FNM a tam pomohli. Sobotu a neděli byla pod dohledem lékařů. V po už u její ošetřující lekařky. Stav se zlepšoval. V pondělí jsem situaci řešila s třídní učitelkou, odevzdala kopie lékařských zpráv a po doporučení lékařky z nemocnice jsem se snažila vyjednat ve škole podmínky pro bezpečný pohyb mé dcery. Jak lékařka v nemocnici, tak i pediatrička do zpráv napsaly, ze je nutné zajistit prostředí ve škole, hrozí závažné poškození dítěte. Popravdě jsem bezradna.:( ZŠ dala na druhé prosklené dveře dvě cedulky s nápisem zákaz vstupu se psy, a povolili antibakteriální mýdlo do třídy. To je vše. Do školní budovy nadále vstupují psy za doprovodu svých páníčků. Jedna s vyučujících si vodí malého psa do kabinetu a věnci ho o přestávce před školou. Přesto, že jsem s paní třídní učitelkou osobně situaci řešila, včera v rámci vyučování šla s dětmi do místního parku. Dcera měla léky v aktovce ve třídě. Nechtěla bych nějakým vážným způsobem poškodit školu. Ale věta kterou jsem si vyslechla od ranního dozoru mi opravdu na jistotě nepřidala. "My nemůžeme dělat všechno". Jediným mým cílem je pro dceru zajistit bezpečí. Nese za " úraz " mé dcery v tomto případě zodpovědnost škola? Jak má škola postupovat v případě že se něco podobného v její budově stane? Velice děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Dle § 29 školského zákona jsou školy a školská zařízení při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb povinny přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí, žáků a studentů a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů. Zároveň školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání. Pokud škola nezajistí bezpečné podmínky, lze dle § 174 téhož zákon podat stížnost u České školní inspekce.

V případě, že by došlo k alergické reakci za podmínek, jaké uvádíte výše, šlo by uvažovat jak o civilněprávní, tak trestněprávní odpovědnosti. Dle § 2910 občanského zákoníku škůdce, který vlastním zaviněním poruší povinnost stanovenou zákonem a zasáhne tak do absolutního práva poškozeného, nahradí poškozenému, co tím způsobil. Povinnost k náhradě vznikne i škůdci, který zasáhne do jiného práva poškozeného zaviněným porušením zákonné povinnosti stanovené na ochranu takového práva. Zákonnou povinností dle § 301 zákoníku práce ve spojení s § 6 vyhlášky 263/2007 Sb., je dohled k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ve škole nebo školském zařízení při výchově a vzdělávání a s nimi souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb se vykonává v zájmu předcházení škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí. Jednání pedagoga mající za následek úraz studenta, nad kterým vykonával dohled, by mohlo za splnění zákonem stanovených podmínek naplňovat také znaky ublížení na zdraví – bylo by ovšem nutné posuzovat intenzitu daného poškození na zdraví a také porušení důležité povinnosti, která by k ublížení na zdraví vedla.

Doufáme, že budou učiněna dostatečná preventivní opatření, která zajistí Vaší dceři náležitou bezpečnost.

Zpět do Zdraví