Pracovněprávní nároky: Odchod do důchodu a nemoc z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den. Měla bych na Vás dotaz ohledně odchodu do důchodu. Jeden rok před důchodem u mně byla zjištěna choroba z povolání, která mi byla přiznána. Dne 5.1. 2015 - jsem na nemocenskou, kterou dodnes nemám ukončenou. Na důchod jsem měla jít 26.10.2016 - což už bylo, ale stále mi pokračuje nemocenská. Musí mi zaměstnavatel dát výpověď z dvanáctiměsíčním odstupným? Mám si žádat o důchod? Mám po nemocenké nastoupit do práce,když mi zaměstnavatel najde práci k mému postižení? Nevím jak se zachovat . Děkuji Vám za odpověď M.

Dobrý den,
jak se máte zachovat, Vám konkrétně neřeknu, konečné rozhodnutí je na Vás. Co se týče nemocenské, tak trvá maximálně 380 dní. Pokud jste se nepřepsala v roce, tak Vy pobíráte nemocenskou skoro 2 roky. Už byste měla mít invalidní důchod, pokud na něj máte nárok nebo ukončenou nemocenskou. Takže aktuálně máte možnost jít buď do práce nebo do důchodu.
Jinak po ukončení nemocenské, která vznikla z nemoci z povolání, máte také právo na náhradu rozdílu mezi nemocenskou a průměrným výdělkem, kterého byste dosáhla v práci. Jestli máte nastoupit do práce, musíte posoudit Vy podle toho, jak se cítíte, popřípadě se dohodnout s Vaším lékařem, jestli je to vhodné vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu. Pokud Vám lékař vydá posudek, podle kterého nesmíte vykonávat dosavadní práci, je Váš zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci nebo Vám může dát výpověď. To záleží na jeho uvážení. V případě výpovědi plyne minimálně 2 měsíční výpovědní lhůta. Co se týče výše odstupného, tak ji stanovuje zákoník práce podle doby trvání pracovního poměru. Pokud byste chtěla ukončit pracovní poměr Vy, tak můžete dohodou nebo pokud by Vás zaměstnavatel nepřevedl do 15dnů na jinou práci, tak můžete dát okamžitou výpověď. Týká se to ale pouze případů, kdy zaměstnanec nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a musí to být potvrzené lékařským posudkem.